Joom!Fish config error: Default language is inactive!

Please check configuration, try to use first active language

Elhunyt Dr. Czinkóczky Botond

2017. január 26-án elhunyt Dr. Czinkóczky Botond kandidátus, tanszékünk nyugállományú oktatója.

Czinkóczky Botond 1937. május 5-én született Újpesten, 1956-ban kezdte meg tanulmányait a Budapesti Műszaki Egyetemen. Tanulmányait 1957-ben részképzés keretében Leningrádban, (Szentpétervár) a Kirov egyetemen folytatta. Itt ismerkedett meg feleségével és 1962-ben jött vissza családostul Magyarországra. Hőerőgépek szakirányon Kitüntetéses diplomával végzett 1962-ben. Rövid ideig dolgozott a Láng Gépgyár turbinatervezési osztályán. 1962-től a Kalorikus Gépek Tanszék egyetemi tanársegédje. 1967-ben szerzi meg egyetemi doktori címét „Reakciós turbinafokozat üzeme viszonylag hosszú hengeres lapátolással” című értekezésével. Az oktatási egységek átszervezése után Lévai András vezette Hőerőművek Tanszék egyetemi adjunktusa. 1975-ben szerzi meg a műszaki tudományok kandidátusa címet „Kondenzációs gőzturbinák fűtőturbinákká történő átalakításának egyes kérdései” című értekezésével. 1980-tól a Kalorikus Gépek Tanszék oktatója, 2002-ben vonult nyugdíjba, de továbbra is óraadóként vett részt az Energetikai Gépek és Rendszerek Tanszék munkájában. Tudományos, szakmai és oktatási munkáját a gőz és gázturbinák területén végezte. Mérnök nemzedékek sora szerezte szakmai ismereteit a táblára jegyzetminőségben rajzolt gőz és gázturbinás előadásain. A hazai erőművek építésének és üzemeltetésének során a gőzturbinákkal kapcsolatosan folyamatosan vett részt az ipar által felvetett problémák megoldásában. Oktatási munkáját számos szakkönyv és jegyzet fémjelzi: Dr. Czinkóczky Botond- Donkó András: Gőzturbina számítási segédletek útmutatóval (1975), A.V. Scsegljajev: Gőzturbinák (1979) könyvének 1-8 fejezeteinek fordítása. Dr. Czinkóczky Botond, Dr. Penninger Antal, Pogány Ferenc: Gőzturbinák, jegyzet (1981). Ezek mellett számos ipari tanulmányt, folyóirat cikkek és konferencia dolgozatot írt.

Emlékét és szellemiségét megőrizzük!